Α Φθιώτιδας-7η Αγωνιστική: Έβαλε “μπουρλότο”στην Ένωση ο Άρης, αλλαγή στην κορυφή…

Lamianow.gr Add a Comment
3 Min Read

Αναμφίβολα το φετινό πρωτάθλημα της Α Φθιώτιδας είναι το πιο ανταγωνιστικό των τελευταίων ετών. Στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Άρης Αγίου Κωνσταντίνου ο οποίος έβαλε “μπουρλότο” στην μέχρι και σήμερα πρωτοπόρο Ένωση 2010.

Η ομάδα του Κώστα Ζαχαρόπουλου που μεσοβδόμαδα διέλυσε με 4-1 την Μαλεσίνα για το κύπελλο, πήγε σήμερα στην Δυτική Φθιώτιδα και πήρε διπλό με ανατροπή κόντρα στην Ένωση, με γκολ του Πετρόφ στο 95′. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς με τον Κυριτσόπουλο αλλά ο Λαδάς στο 65 και ο Πετροφ στο 95 γύρισαν το ματς για την ομάδα του λιμανιού. Ένταση, διαπληκτισμοί και διακοπή για περίπου δέκα λεπτά στο 75ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μαλεσίνα και Στυλίδα δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και επιβλήθηκαν εντός και εκτός έδρας αντιστοίχως των Ραχών και του Ελατειακού και πέρασαν ξανά στην κορυφή στο +1 από την Ένωση.

Νίκη με ανατροπή για το Νέο Κρίκελλο κόντρα στον Παγκρατιακό με γκολ του Σιώτη στο 89ο λεπτό.

Ζορίστηκε για ένα ημίχρονο ο Ολυμπιακός Λαμίας κόντρα στην Δάφνη Λιβανατών. Πήρε τη νίκη στην επανάληψη χάρη σε γκολ των Χαλαστάνη και Μαλισσόβα. Συνεχίζει εντυπωσιακά και ανοδικά το Καλαπόδι που διέλυσε με 6-0 τον Παμμωλιακό ο οποίος δεν σηκώνει κεφάλι με τίποτα παραμένοντας ουραγός χωρίς πόντο. Εντυπωσιακό ματς στο Μεγαπλάτανο με τον Ευρυτανικό να παρουσιάζει εκ νέου (όπως και στις Λιβανάτες) τάσεις αυκτονίας. Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν με 0-2 αλλά ο Κωνσταντίνου είχε άλλη άποψη για την Αταλάντη και με δύο δικά του γκολ ισοφάρισε στο τελικό 2-2.

Σε ρυθμούς ρελαντί τα Καμμένα Βούρλα με τον πολύπειρο Ηλία Μπαγινέτα να σκοράρει εκ νέου επιβλήθηκαν 2-0 του Κηφισσού Κάτω Τιθορέας.

Τέλος στην ισοπαλία κόλλησαν Προμηθέας Στυλίδας και Σταυρός με γκολ που σημειώθηκαν στις αρχές των ημιχρόνων.

ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΚΟΡΕΡ

Μαλεσίνα-Ράχες 4-0 (27’ Ρούσσης, 40’ Χανής, 70’, 76’ Δ. Γκανάς)
Ελατειακός-Στυλίδα 1-2 (30’ Τσιάμης-12’, 25’ Λάγιος)
Παγκρατιακός-Νέο Κρίκελλο 1-2 (11’ πεν. Ορ. Τσιγκόλης-74’ Ρουμπής, 89′ Σιώτης)
Ολυμπιακός Λαμίας-Δάφνη Λιβανατών 2-0 (66’ Χαλαστάνης, 79’ Μαλισσόβας)
Ένωση 2010-Άρης Αγ. Κων/νου 1-2 (6’ Κυριτσόπουλος-63’ Λαδάς, 95’ Πετρόφ)
Αταλάντη-Ευρυτανικός 2-2 (46’, 65’ Κωνσταντίνου-4’ Ντεμίρης, 6’ Αλεξίου)
Καλαπόδι-Παμμωλιακός 6-0 (12’ Βούλγαρης, 23’ Καλλιώρας, 29’ αυτογκόλ Καραΐνδρος, 66’ Λιάσκος, 70’ Βέλλιος, 76’ Σταύρου)
Προμηθέας Στυλίδας-Αστέρας Σταυρού 1-1 (7’ Ντάτης-49’ Τόλιας)
Καμένα Βούρλα-Κηφισσός Κ.Τιθορέας 2-0  (28’ Ηλ. Μπαγινέτας, 61’ Κοσμάς)