A Φθιώτιδας-5η Αγωνιστική: “Εξάσφαιρη” η Ένωση-εύκολα η Στυλίδα-ζόρια για Μαλεσίνα-ματσάρα στο Μεγαπλάτανο!

Lamianow.gr Add a Comment
4 Min Read

Αναλλοίωτη παρέμεινε η κορυφή στην Α κατηγορία της Φθιώτιδας μετά και την ολοκλήρωση της 5ης αγωνιστικής. Ένωση 2010, Μαλεσίνα και Στυλίδα έκαναν το 5Χ5 και οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος. Η Ένωση του Πέτρου Καραϊσκου μετά το 0-4 στην Στυλίδα κόντρα στον Προμηθέα, φιλοδώρησε με 6 γκολ τον Κηφισσό. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κυριτσόπουλος που σκόραρε ξανά, κάνοντας μάλιστα χατ-τρικ. Η Στυλίδα ήταν ανώτερη της Δάφνης Λιβανατών αλλά ιδιαίτερα άστοχη στο 1ο ημίχρονο.

Το γόρδιο δεσμό για την ομάδα του Περιβολιώτη έλυσε ο Λάγιος στο 43′ ενώ ένα γκολ του Ζωγράφου στο 57′ απλοποίησε την κατάσταση. Πιο ζόρικα από όλους τα βρήκε η Μαλεσίνα που χρειάστηκε ένα γκολ όχι του Ρούσση αλλά του Ζησόπουλου στο 1ο ημίχρονο για να λυγίσει το μαχητικότατο Νέο Κρίκελλο του Ανδρέα Ανυφαντή.

Ματσάρα στο Μεγαπλάτανο
Ματσάρα έγινε στο Μεγαπλάτανο όπου Αταλάντη και Καμμένα Βούρλα μοιράστηκαν τους
βαθμούς και τις εντυπώσεις όπως λέει και το κλισέ. Η Αταλάντη προηγήθηκε στο 1ο
ημίχρονο αλλά με δύο γκολ του Κουτσούκου τα Καμμένα γύρισαν το παιχνίδι στο 65′. Η
Αταλάντη το ξανάφερε τούμπα, αλλά για λογαριασμό της αυτή την φορά με γκολ των
Κωνσταντίνου και Σακκά μέσα σε ένα δίλεπτο. Βέβαια δεν χαμογέλασε αφού με πέναλτι του Γκούρλια στο 83′ οι φιλοξενούμενοι πήραν την ισοπαλία (3-3).

Γύρισε στις νίκες ο Ολυμπιακός Λαμίας…
Χάρη σε ένα γκολ με κεφαλιά του Νίκου Λέντα στο 1ο ημίχρονο ο Ολυμπιακός Λαμίας
επιβλήθηκε του Αστέρα Σταυρού σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι και επέστρεψε στις
επιτυχίες μετά την ήττα της περασμένης αγωνιστικής από τα Καμμένα Βούρλα.

Ανάσες για Παγκρατιακό, Ελατειακό…
Ανάσα πήρε ο Παγκρατιακός ο οποίος επιβλήθηκε με 2-0 του Παμμωλιακού που δείχνει ότι δύσκολα θα σώσει την παρτίδα την φετινή σεζόν. Τα γκολ για την ομάδα του Τσαπραζλή οι Ορέστης Τσιγκόλης και Γιάννης Λάππας. Σημαντική νίκη (η πρώτη του) και για τον Ελατειακό ο οποίος λύγισε με 1-0 τον Ευρυτανικό στο γήπεδο της Κάτω Τιθορέας. Το γκολ των νικητών ο Καραούζας, δοκάρι με τον Φούντα είχε ο Ευρυτανικός.

Ξεπέρασε την κρίση με νίκη το Καλαπόδι το οποίο επιβλήθηκε με 2-0 του Προμηθέα Στυλίδας στην έδρα του.

ΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΚΟΡΕΡ
Μαλεσίνα-Νέο Κρίκελλο 1-0 (Ζησόπουλος 29′)
Στυλίδα-Δάφνη Λιβανατών 2-0 (Λάγιος 43′, Ζωγράφος 57′) οκ
Ράχες-Άρης Αγ. Κων/νου 0-2 (Κυρίτσης 88’, Ασπιώτης 89’)
Ελατειακός-Ευρυτανικός 1-0 (Καραούζας 64′-δοκάρι 55′ Φούντας)
Παγκρατιακός-Παμμωλιακός 2-0 (Ορ.Τσιγκόλης 33′, Λάππας 49′)
Ολυμπιακός Λαμίας-Αστέρας Σταυρού 1-0 (Ν.Λέντας 31′)
Ένωση 2010-Κηφισσός Κάτω Τιθορέας 6-1 (Kυριτσόπουλος 20′,29, 38′, Μπουγιώτας 45′, Πλατανιάς 72′,80′-Λέσι 51′) οκ
Αταλάντη-Καμένα Βούρλα 3-3 (Τζιβελέκης 23′, Κωνσταντίνου 74′, Σακκάς 75′-Κουτσούκος 34′,65′, Γκούρλιας 83′(πεν.))
Καλαπόδι-Προμηθέας Στυλίδας 2-0 (Ζιάκκας 30′, Δαλιάνης 61′)