A Φθιώτιδας-22η αγωνιστική: “Ζόρικες” νίκες για Μαλεσίνα, Ολ.Λαμίας, εύκολα η Ένωση!

4 Min Read

Με την 22η αγωνιστική συνεχίστηκε σήμερα Σάββατο η Α κατηγορία της Φθιώτιδας. Κανένας από τους τρεις πρωτοπόρους δεν άφησε βαθμούς εκτός έδρας διατηρώντας την απόσταση που τους χώριζε για μια ακόμη αγωνιστική.

Η πρωτοπόρος Μαλεσίνα ζορίστηκε αρκετά εκτός έδρας στο Νέο Κρίκελλο κερδίζοντας πάντως με γκολ του Δουσιώτη στο 51ο λεπτό της συνάντησης. Η ομάδα του Δημήτρη Σαλαπάτα διατήρησε το +5 από τον 2ο Ολυμπιακό Λαμίας. Το παιχνίδι Νέο Κρίκελλο-Μαλεσίνα ξεκίνησε με καθυστέρηση λόγω της αργοπορημένης άφιξης των φιλοξενούμενων στο γήπεδο, εξαιτίας των μπλόκων των αγροτών.

Ο 2ος Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα εκτός έδρας με τον Αστέρα Σταυρού. Παρά ταύτα η ομάδα του Σπύρου Λέντα επιβλήθηκε με σκορ 2-4 αν και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν δύο φορές. Το 0-1 έγινε από τον Χριστοδούλου στο 6′, ισοφάρισε ο Μέγας στο 15′ και ο Μαλισσόβας με φάουλ έκανε το 1-2 στο 34′. Πριν φύγει το ημίχρονο ο Μέγας “ξαναχτύπησε” και έγραψε το 2-2. Με την έναρξη της επανάληψης ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με πέναλτι του Νίκου Λέντα στο 53′ και ο ίδιος έγραψε το τελικό 2-4 10 λεπτά αργότερα.

Εύκολο έργο είχε η Ένωση 2010 που πέρασε με 0-3 από την Τιθορέα μένοντας στον πόντο πίσω από τον Ολυμπιακό Λαμίας και στο -6 από την κορυφή. Τα δύο γρήγορα γκολ των Παπαλέξη και Χαλλή στο 12′ και το 22′ έκριναν από νωρίς την αναμέτρηση.

Όμορφο ματς έγινε και στις Λιβανάτες με την Στυλίδα να φεύγει με το διπλό (2-4). Ο Παμμωλιακός συνέχισε την ανοδική του πορεία κερδίζοντας εύκολα με 4-1 τον Παγκρατιακό ενώ ο Άρης Αγίου Κωνσταντίνου επιβλήθηκε με 1-0 των Ραχών χάρη σε ένα γκολ του Λαδά στο 36′. Κανένα πρόβλημα δεν είχε το Καλαπόδι να περάσει από την Στυλίδα με 0-2 απέναντι στον Προμηθέα. Ο Ευρυτανικός έστω και δύσκολα επιβλήθηκε με 1-0 του Ελατειακού με ένα πέναλτι του Ντεμίρη στο 77′. Τέλος “στείρο” ήταν το λοκρικό ντέρμπι ανάμεσα σε Καμμένα Βούρλα και Αταλάντη.
Τελικά αποτελέσματα
Νέο Κρίκελλο-Μαλεσίνα 0-1 (51’ Δουσιώτης)
Δάφνη Λιβανατών-Στυλίδα 2-4 (50’ Ζερζεβούλης, 61’ Πούλος-8’, 32’ Κωτίτσης, 66’ Ζωγράφος, 74’ Τσάμης)
Άρης Αγ.Κων/νου-Ράχες 1-0 (36’ Λαδάς)
Ευρυτανικός-Ελατειακός 1-0 (77’ πεν. Ντεμίρης)
Παμμωλιακός-Παγκρατιακός 4-1 (8’, 57’ Στ. Ρίζος, 83’ Νεοφώτιστος, 86’ Αποστόλου-7’ Ορ. Τσιγκόλης)
Αστέρας Σταυρού-Ολυμπιακός Λαμίας 2-4 (15’, 40’ Μέγας-6’ Xριστοδούλου, 34’ Μαλισσόβας, 52’ πεν., 63’ Ν. Λέντας)
Κηφισσός Κάτω Τιθορέας-Ένωση 2010 0-3 (12’ Παπαλέξης, 22’ Χαλλής, 87’ Σκαρλάτος)
Καμένα Βούρλα-Αταλάντη 0-0
Προμηθέας Στυλίδας-Καλαπόδι 0-2 (11’ Καλλιώρας, 90+2’ Καλαλές)