Υπό έλεγχο τέθηκε λίγο μετά τις 19.30 το απόγευμα της Κυριακής η πυρκαγιά που ξέσπασε στις 18.00 περίπου το απόγευμα στους πρόποδες του Προφήτη Ηλία, κάτω από τις ραδιοφωνικές κεραίες.
Η φωτιά έγινε αντιληπτή από περιπολικό όχημα της Πυροσβεστικής που ήταν στο σημείο και άμεσα κινητοποιήθηκαν ισχυρές Πυροσβεστικές δυνάμεις με τέσσερα οχήματά ενώ στο έργο της κατάσβεσης συνέδραμαν 2 PZL, 3 Airtractor και 1 ελικόπτερο Erickson
Στην κατάσβεση της συνέδραμαν και υδροφόρες του Δήμου Λαμιέων και μηχανήματα .
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/07/347604427_3476073655998305_6274486178961985183_n-768x1024.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/07/347605061_3476073482664989_721735303453497407_n-768x1024.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/07/347607494_3476073755998295_6774187095342315827_n-768x1024.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/07/347618010_3476073269331677_9006569436890220528_n-1-768x1024.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/07/347618010_3476073269331677_9006569436890220528_n-768x1024.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/07/347626241_3476073849331619_6723807310446948193_n-768x1024.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/07/348310837_3476074089331595_112215715199461400_n-768x1024.jpg)
![https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/Iamia-Now-01-1-2-1-scaled.jpg](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2023/07/348634165_3476073562664981_7307917692228042291_n-768x1024.jpg)
Ο αντιπεριφερειάρχης Φθιώτιδας, Ηλίας Σανίδας, έγραψε στα social media
“Περιφερειακός Λαμίας κάτω από τον Προφήτη Ηλία επιχειρούν επίγειες εναέριες κ όλες οι δυναμεις,η φωτιά τέθηκε υπό έλεγχο, το εκκλησάκι σώθηκε και αποφύγαμε τα χειρότερα. Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους όσους συνέβαλαν στην μεγάλη προσπάθεια κ κυρίως στο Πυροσβετικο σώμα. Απο την ΠΕ Φθιώτιδας ένα μεγάλο Ευχαριστώ”.
Περιφερειακος Λαμίας κάτω από τον Προφήτη Ηλία επιχειρούν επίγειες εναέριες κ όλες οι δυναμεις,η φωτιά τέθηκε υπό έλεγχο, το εκκλησάκι σώθηκε,και αποφύγαμε τα χειρότερα.Ενα μεγαλο ευχαριστώ σε όλους όσους συνέβαλαν στην μεγάλη προσπάθεια κ κυρίως στο Πυροσβετικο σώμα.Απο την ΠΕ Φθιώτιδας ένα μεγάλο Ευχαριστώ.