Στο Αστυνομικό Μέγαρο βρίσκεται πλέον ο δικυκλιστής που χθες το μεσημέρι παρέσυρε, τραυμάτισε και εγκατέλειψε αβοήθητο στο δρόμο, ένα παιδί ρομά μόλις 5 ετών.
Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του LamiaNow, μετά την ανάλυση του βίντεο που κατέγραψε το τροχαίο, η τροχαία έφτασε στην ταυτότητα του νεαρού δικυκλιστή. Οι αστυνομικοί πήγαν στο σπίτι του. Ο ίδιος απουσίαζε, έγινε όμως ενημέρωση στην οικογένεια του.
Λίγο αργότερα, ο δικυκλιστής εμφανίστηκε μόνος του στην Αστυνομία και παραδέχθηκε την πράξη του. Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, η εξήγηση για την εγκατάλειψη του παιδιού ήταν πως και ο ίδιος φοβήθηκε πολύ και αφού γύρισε και είδε πως ο μικρός δεν φαινόταν χτυπημένος, τράπηκε σε φυγή.
Η ανακοίνωση της Αστυνομίας
Ταυτοποιήθηκε ο οδηγός της δίκυκλης μοτοσικλέτας, ο οποίος τραυμάτισε και εγκατέλειψε ανήλικο αγόρι, μεσημβρινές ώρες της 12-06-2023 στην περιοχή της Λαμίας.
Από αστυνομικούς του Τμήματος Τροχαίας Λαμίας, ταυτοποιήθηκε ημεδαπός, ο οποίος μεσημβρινές ώρες της 12-06-2023, σε περιοχή της Λαμίας, παρέσυρε με δίκυκλη μοτοσικλέτα και τραυμάτισε ανήλικο ημεδαπό αγόρι, εγκαταλείποντας το σημείο του τροχαίου ατυχήματος, χωρίς να παράσχει την οφειλόμενη βοήθεια στον ανήλικο πεζό που τραυμάτισε
Μετά από επισταμένες έρευνες και αξιοποίηση σχετικού βιντεοληπτικού υλικού, εντοπίστηκε η εμπλεκόμενη με το τροχαίο ατύχημα δίκυκλη μοτοσικλέτα, καθώς και ο οδηγός αυτής. Ο κατηγορούμενος οδηγός, οδηγήθηκε μεσημβρινές ώρες σήμερα (15-06-2023) στο Τμήμα Τροχαίας Λαμίας, όπου αφού εξετάσθηκε περαιτέρω, παραδέχτηκε την εμπλοκή του στο εν λόγω τροχαίο ατύχημα με εγκατάλειψη και σε βάρος του σχηματίσθηκε σχετική ποινική δικογραφία, η οποία θα υποβληθεί στην Εισαγγελία Πρωτοδικών Λαμίας.