A Φθιώτιδας-23η αγωνιστική: Η Μαλεσίνα το ντέρμπι, με την ψυχή στο στόμα ο Ολυμπιακός Λαμίας…

Mε την 23η αγωνιστική συνεχίστηκε η Α κατηγορία της Φθιώτιδας. Μαλεσίνα, Ολυμπιακός Λαμίας και Ένωση 2010 συνέχισαν ξανά με νίκες. Άλλος πιο εύκολο άλλος πιο δύσκολα.

Η πρωτοπόρος Μαλεσίνα καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο το ντέρμπι της αγωνιστικής αφού προηγήθηκε της Στυλίδας με 2-0 στο 29ο λεπτό με γκολ των Λελούδα στο 16′ και Ζανιά στο 29′. Η Στυλίδα απλά μείωσε στις καθυστερήσεις με τον Βαρυπάτη.

Ζορίστηκε ο Ολυμπιακός Λαμίας κόντρα στον Ευρυτανικό αλλά πατώντας γκάζι στο τελευταίο 20λεπτο επιβλήθηκε με σκορ 3-1 και έμεινε πέντε πόντους πίσω από την πρωτοπόρο. Μόλις στο 10′ με αυτογκόλ του Ματίκα έγινε το 1-0 για τον Ολυμπιακό ο οποίος ισοφαρίστηκε στο 62′ απο γκολ του Ντεμίρη. Να σημειώσουμε πως απο το 37′ οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με 10 λόγω αποβολής του Τσακατίκα με 2η κίτρινη κάρτα. Ανέτρεψε τον Νίκο Λέντα που κέρδισε πέναλτι, αλλά ο ίδιος νικήθηκε από τον Γιοβά από τα 11 βήματα. Ο Λέντας “ρέφαρε” στο 81′ κάνοντας το 2-1 ενώ ο Χριστοδούλου στις καθυστερήσεις έγραψε το τελικό 3-1. Νίκη με την ψυχή στο στόμα για τον 2ο της βαθμολογίας.
Με 2-0 επιβλήθηκε η Ένωση 2010 του μαχητικού Παμμωλιακού. Οι γηπεδούχοι με γκολ στο φινάλε των ημιχρόνων (44′ Πλατανιάς και 90′ Μπουγιώτας) καθάρισαν οριακά παραμένοντας στο κυνήγι της κορυφής και αναμένοντας την ένσταση του Κηφισσού Κάτω Τιθορέας.

Απίστευτο ματς με ανατροπές έγινε στο Μεγαπλάτανο όπου η Αταλάντη επιβλήθηκε με 3-2 του Αστέρα Σταυρού. Οι φιλοξενούμενοι του Μπακούμη που απο το 48′ είχαν αριθμητικό μειονέκτημα λόγω της αποβολής του Γάτσιου αν και προηγήθηκαν 1-2 στο ημίχρονο έχασαν στο φινάλε. Στο 82΄ ο Κωνσταντίνου ισοφάρισε σε 2-2 με το 29ο γκολ του στο πρωτάθλημα και στο 84΄ ο Σακκάς έδωσε το προβάδισμα και τη νίκη στους γηπεδούχους.

Το σκορ της αγωνιστικής έκανε ο Άρης Αγίου Κωνσταντίνου ο οποίος διέλυσε με 1-7 εκτός έδρας τον Παγκρατιακό.

Νίκη ανάσα για τον Ελατειακό κόντρα στην Δάφνη Λιβανατών. Η Ελάτεια ξεκόλλησε από τον πα΄το της βαθμολογίας αφήνοντας εκεί Προμηθέα και Παγκρατιακό.