Προηγήθηκε αλλά δεν άντεξε στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός – Ηττήθηκε 3-1 από τον Ερυθρό Αστέρα (εικόνες)

By Lamianow.gr Add a Comment
5 Min Read

Ο Ολυμπιακός μολονότι προηγήθηκε στο Βελιγράδι είδε τον Ερυθρό Αστέρα με δύο γκολ στο τέλος να κάνει την ολική ανατροπή και να επικρατεί με 3-1 στο μεταξύ τους παιχνίδι, που διεξήχθη στο στάδιο «Μαρακανά» για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ με τον Σεμέδο στο 37΄, ωστόσο στο 58′ έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπενζιά και έχοντας αριθμητικό μειονέκτημα δέχτηκαν τρία γκολ από τους Σέρβους, που εν τέλει πανηγύρισαν τη νίκη.

Στο 62ο λεπτό ο Βούλιτς ισοφάρισε για την ομάδα του Μιλόγιεβιτς στο 87′ ο Mιλούνοβιτς έκανε το 2-1 για τους Σέρβους, με τον Μποάκιε να σφραγίζει τη νίκη τους στις καθυστερήσεις.

Ο αγώνας

Στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης δεν υπήρξε κάτι αξιοσημείωτο στο παιχνίδι.

Οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης έδειχναν να ψάχνουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο, κι έτσι εκτός από ένα μακρινό σουτ του Λοβέρα που πέρασε πολλά μέτρα άουτ, δεν υπήρξε κάποια άλλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια ανέβασε στροφές και απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Ερυθρού Αστέρα στο 23ο λεπτό με τον Γκερέρο να κάνει ένα ωραίο σουτ εκτός περιοχής, βλέποντας την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι του Μπόργιαν.

Μάλιστα ένα λεπτά αργότερα οι Πειραιώτες «φλέρταραν» εκ νέου με το 1-0, όταν ο Τσιμίκας απέφυγε με «ποδιά» τον αντίπαλό του, έκανε τη σέντρα, με τον Γκερέρο να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνάει μόλςι άουτ.

Εν τέλει η ομάδα του Μαρτίνς κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο 37ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μασούρα ο Σεμέδο με ένα ωραίο γύρισμα απ’ τα αριστερά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπόργιαν, ο οποίος φέρει ευθύνη σε αυτό το γκολ, καθώς δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της μπάλας.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου οι Σέρβοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φτάσουν στην ισοφάριση και στο 56ο λεπτό είχε καλή στιγμή, όταν ο Γκόμπελιτς έκανε το γύρισμα απ’ τα δεξιά, ο Φαν λα Πάρα έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Σα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπενζιά. O Αλγερινός αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ από πίσω στον Χοσέ Κάνιας, με τους «ερυθρόλευκους» να διαμαρτύρονται έντονα για αυτήν τη φάση.

Μετά το αριθμητικό τους πλεονέκτημα οι Σέρβοι αναθάρρησαν, άρχισαν να πιέζουν τους Πειραιώτες και στο 62ο λεπτό έφτασαν στην ισοφάριση.

Ο Βούλιτς, ο οποίος ήταν η πρώτη αλλαγή του Μιλόγιεβιτς, δέκα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, εκμεταλλεύτηκε το κακό διώξιμο του Μεριά και με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σα, γράφοντας το 1-1.

Ερυθρός Αστέρας-Ολυμπιακός 3-1

Γκολ: 37′ Σεμέδο (Ολυμπιακός), 62′ Βούλιτς (Ερυθρός Αστέρας), Mιλούνοβιτς 87′ (Ερυθρός Αστέρας), 90′ Μποάκιε (Ερυθρός Αστέρας)

Κίτρινες: Ρόντιτς (Eρυθρός Αστέρας), Φαν λα Πάρα (Ερυθρός Αστέρας), Μπενζιά (Ολυμπιακός),Mπουάκε (Ερυθρός Αστέρας), Τοροσίδης (Ολυμπιακός)

Κόκκινες: 58′ Μπενζιά (Ολυμπιακός)

Δοκάρια:

Ερυθρός Αστέρας: Μπόργιαν – Ρόντιτς, Μιλούνοβιτς, Ντέγκενεκ, Γκόμπελιτς – Κάνιας (73′ Πέτροβιτς), Γιόβαντσιτς (55′ Βούλιτς), Γκαρσία, Μάριν, Φαν Πάρα (62′ Μποάκιε) – Τομανέ

Ολυμπιακός: Σα – Τοροσίδης, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας – Μπουχαλάκης, Καμαρά (89′ Ελ Αραμπί), Μπενζιά – Μασούρας (69′ Ομάρ), Γκερέρο, Λοβέρα (61′ Ποντένσε)

Αξίζει να σημειωθεί ότι κοινή πορεία πραγματοποίησαν οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού και του Ερυθρού Αστέρα προς το στάδιο «Ράικο Μίτιτς».

Οι οπαδοί των δύο ομάδων είναι αδελφοποιημένοι και γι’αυτόν τον λόγο αρκετή ώρα πριν τη «σέντρα» της αναμέτρησης συγκεντρώθηκαν στο κέντρο του Βελιγραδίου, με τα καλωσορίσματα, τα χειροκροτήματα και τα συνθήματα εκατέρωθεν να δημιουργούν μία πολύ όμορφη ατμόσφαιρα.

Υπενθυμίζεται ότι τη Δευτέρα οι φίλαθλοι του Ερυθρού Αστέρα επιφύλασσαν θερμό καλοσώρισμα στους οπαδούς του Ολυμπιακού που ταξίδεψαν στην πρωτεύουσα της Σερβίας για να παρακολουθήσουν τον αποψινό αγώνα.

Άξιο αναφοράς είναι ότι στο Βελιγράδι έχουν ταξιδέψει περίπου 3.000 φίλαθλοι των Πειραιωτών