Α Φθιώτιδας: Απρόσμενη απώλεια για Στυλίδα, στο 90′ η Ένωση, εύκολα Μαλεσίνα, Ολ.Λαμίας!

4 Min Read

Mε την 16η αγωνιστική συνεχίστηκε η Α κατηγορία της Φθιώτιδας.

Η απρόσμενη απώλεια της Στυλίδας κόντρα στον Παγκρατιακό ήταν το αποτέλεσμα που έφερε εκ νέου αλλαγές στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Ο Παγκρατιακός προηγήθηκε με τον Μανιά στο 34ο λεπτό με την Στυλίδα να ισοφαρίζει στο 52′ με τον Λάγιο. Παρά την πίεση των φιλοξενούμενων και τις χαμένες ευκαιρίες από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά, ο Παγκρατιακός κράτησε το 1-1 με την φιλοξενούμενη να χάνει “έδαφος” στην μάχη του τίτλου.

Η Μαλεσίνα παρέμεινε στην πρώτη θέση αφού πέρασε με δύο γκολ στο 2ο ημίχρονο από την Τιθορέα κόντρα στον Κηφισσό. Η ομάδα του Δημήτρη Σαλαπάτα συνεχίζει να δείχνει την δέουσα σοβαρότητα πρωταθλητισμού και φαντάζει και φέτος ως ένα από τα μεγάλα φαβορί για να κόψει πρώτη το “νήμα”.

“Μπαστούνια” τα βρήκε η Ένωση 2010 η οποία χάρη σε ένα γκολ του Γιάννη Λάππα, με φάουλ στο 90, πανηγύρισε σημαντική νίκη με 3-2 κόντρα στην Δάφνη Λιβανατών η οποία έπαιζε με 10 από το 83′ λόγω της αποβολής του Ντέλιου.

Εντυπωσιακός ήταν ο Ολυμπιακός Λαμίας ο οποίος διέλυσε με 5-0 το Νέο Κρίκελλο. Οι γηπεδούχοι ήταν συντριπτικά ανώτεροι και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα λάθη της αμυντικής γραμμής της ομάδας του Ανδρέα Ανυφαντή παραμένοντας σε απόσταση βολής από τους πρωτοπόρους.

Αν και ζορίστηκε για ένα ημίχρονο, στην επανάληψη η ομάδα των Καμμένων Βούρλων επιβλήθηκε με 4-1 του Αστέρα Σταυρού. Με ένα γκολ στο κάθε ημίχρονο η Αταλάντη επιβλήθηκε με 2-0 του Άρη Αγίου Κωνσταντίνου. Σημαντικό διπλό για τον Παμμωλιακό με 2-4 στην Στυλίδα κόντρα στον Προμηθέα. Εύκολα οι Ράχες επιβλήθηκαν με 4-1 του Ελατειακού παίρνοντας ανάσα στην μάχη της ουράς. Στην ισοπαλία έμειναν Καλαπόδι και Ευρυτανικός (2-2) στην έδρα του πρώτου.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Κηφισσός Κ.Τιθορέας-Μαλεσίνα 0-2 (67’ Δουσιώτης, 88’ πεν. Χανής)
Καμένα Βούρλα-Αστέρας Σταυρού 4-1 (9’, 56’ Ν. Τομόρι, 74’ Τσαπάρας, 90’ Θεοδοσόπουλος-50’ Παπαδόπουλος)
Προμηθέας Στυλίδας-Παμμωλιακός 2-4 (73’ Καραπέτσας, 77’ Φτόνι-7’, 55’ Λαΐνας, 66’ Αποστόλου, 80’ Στ.Ρίζος )
Καλαπόδι-Ευρυτανικός 2-2 (44’ αυτογκόλ Αναστασίου, 55’ Βέλλιος-25’, 59’ Αλεξίου)
Αταλάντη-Άρης Αγ.Κων/νου 2-0 (8’, 64’ Κωνσταντίνου)
Ένωση 2010-Δάφνη Λιβανατών 3-2 (26’ Μ. Μπουγιώτας, 67’ πεν. Πάνος,  90’ Γ. Λάππας-11’ Πούλος, 45+2’ πεν. Παπαναστασίου)
Ολυμπιακός Λαμίας-Νέο Κρίκελλο 5-0 (13’ Χαλαστάνης, 14’, 47’ Χριστοδούλου, 62’ Αντωνίου, 69’ Ν. Λέντας)
Παγκρατιακός-Στυλίδα 1-1 (34’ Μανιάς-52’ Λάγιος)
Ράχες-Ελατειακός 4-1 (23’, 43’ Αραπίτσας, 56’ Μητράκος,  83’ Ραχούτης-35’ Παπανικολάου)