“Έσπασε” τον Ολυμπιακό! Μεγάλη νίκη για Φοίνικα Σύρου

1 Min Read

Ο Φοίνικας Σύρου πήρε μεγάλη νίκη στο “Μελ.Μερκούρη”, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 3-2 σετ και απέκτησε πλεονέκτημα για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League ανδρών. Τη Τρίτη του Πάσχα ο δεύτερος αγώνας, στο κλειστό του Ρέντη.

Συγκλονιστικό ματς στου Ρέντη για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος της Volley League, εκεί όπου ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε με 3-2 σετ επί του Ολυμπιακού, “έσπασε” την έδρα των “ερυθρόλευκων” και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Οι “ερυθρόλευκοι” φάνηκε ότι θα “καθάριζαν” το ματς όταν στο τέταρτο σετ -κι ενώ ήταν 2-1 μπροστά- προηγήθηκαν με 12-8, αλλά οι φιλοξενούμενοι διατηρώντας την ψυχραιμία τους κατόρθωσαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και κυριαρχώντας απόλυτα στο τάι μπρέικ έφτασαν στην μεγάλη νίκη

Ο δεύτερος ημιτελικός θα γίνει την Τρίτη του Πάσχα (14/4) και πάλι στο κλειστό του Ρέντη, ενώ το τρίτο ματς -και το τέταρτο αν χρειαστεί, αφού το εισιτήριο για τον τελικό κρίνεται στις τρεις νίκες- θα γίνουν στη Σύρο.

Τα σετ: 25-23, 25-27, 25-19, 23-25, 11-15