ΠΑΣ Λαμία-Σπάρτη 2-0: This is… (Σ)…Πάρτα! (εικόνες-video)

lamianow
5 Min Read

Μπροστά σε 1.500 και πλέον φίλους του ο ΠΑΣ Λαμία πανηγύρισε μια ακόμη νίκη το απόγευμα της Κυριακής στο ΔΑΚ απέναντι στην σκληροτράχηλη Σπάρτη. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ επιβλήθηκε με 2-0 των Λακώνων και διατηρήθηκε στην κορυφή της Football League μαζί με τον Απόλλων Σμύρνης στην ισοβαθμία. Τα γκολ στο 15′ με κεφαλιά ο Όμο μετά από κόρνερ του Βασιλόγιαννη και στο 77′ ο Βασιλόγιαννης από εξαιρετική προσπάθεια του Όμο. Ήταν η 8η νίκη σε 8 παιχνίδια εντός έδρας την φετινή σεζόν για τον ΠΑΣ. Η Λαμία ταξιδεύει στην Καρδίτσα την ερχόμενη Πέμπτη για την τελευταία αγωνιστική του 1ου γύρου.

Στο 15ο λεπτό η Λαμία άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Όμο (5ο γκολ), έπειτα από κόρνερ του Βασιλόγιαννη. Στο 16′ το σουτ του Μπουντόπουλου πέρασε άουτ στην πρώτη φάση για τους φιλοξενούμενους. Στο 26′ ο Μουζακίτης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή των γηπεδούχων, αλλά η μπάλα πέρασε πολλά μέτρα άουτ. Στο 34′ τεράστια ευκαιρία της Σπάρτης, με την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Ηλιόπουλου, μετά την ωραία σέντρα του Αναστασόπουλου.

Στο 37′ ξανά για τους φιλοξενούμενους, το δυνατό σουτ του Οικονομόπουλου έφυγε άουτ. Στο 38′ ο Βάντερσον μπήκε επικίνδυνα από τα αριστερά κι έκανε το σουτ, με τον Μελίσσα να απομακρύνει με γροθιές. Στο 42′ ο δραστήριος Βασιλόγιαννης έκανε όμορφη ενέργεια, μπήκε στην περιοχή κι επιχείρησε να συνεργαστεί με τον Ντουρμισάι, αλλά έκοψαν την τελευταία στιγμή οι αμυντικοί της Σπάρτης. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Τζόκιτς απείλησε με σουτ, αλλά ο Μελίσσας μπλόκαρε.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι, με τον Όμο να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση στο 48′, έπειτα από σέντρα του Βασιλόγιαννη, αλλά δεν μπόρεσε να πιάσει καλά το σουτ. Στο 52′ ο Ντουρμισάι έκανε δυνατό σουτ, αλλά μπλόκαρε ο Μελισσάς. Στο 58′ μεγάλη ευκαιρία με τον Ντουρμισάι έπειτα από σέντρα του Τζόκιτς, αλλά το σουτ στην κίνηση του πρώτου πέρασε άουτ.

Στο 77′ «μαγική» ενέργεια του Όμο, που πέρασε τον Οικονομόπουλο και τον Γιαννίτση από τα αριστερά, έβγαλε την ασίστ στον Βασιλόγιαννη και εκείνος με σουτ έγραψε το 2-0. Στο 83′ κι ενώ η άμυνα της Σπάρτης είχε ανοίξει, ο Ρότσα έκανε μακρινό σουτ, αλλά μπλόκαρε ο Μελίσσας.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

7′ Ο Χριστοφιλέας έκανε την κοντινή προβολή από φάουλ του Βασιλόγιαννη, αλλά υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ.
15΄ΓΚΟΛ 1­-0 για τη Λαμία! Ο Βασιλόγιαννης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Όμο έκανε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

26΄Μακρινό σουτ του Τζόκιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

34΄Μεγάλη φάση για τη Σπάρτη. Κεφαλιά του Ηλιόπουλου από σέντρα του Αναστασόπουλου, μόλις πάνω από το δοκάρι η μπάλα.
37′ Δυνατό σουτ του Οικονομόπουλου έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.
38΄Ο Βάντερσον μπήκε στην περιοχή της Σπάρτης, έκανε το σουτ, έδιωξε ο Μελίσσας.
45+1 Σουτ του Τζόκιτς έξω από την περιοχή , έπεσε και μπλόκαρε ο Μελίσσας.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ
49′ Ο Όμο από κοντά προσπάθησε να κάνει το σουτ, αλλά δεν το έπιασε καλά και χάθηκε η ευκαιρία.
57΄Ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Τζόκιτς έβγαλε τη σέντρα, ο Ντουρμισάι δεν βρήκε καλά τη μπάλα με πλασέ στην κίνηση και πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

77′ ΓΚΟΛ 2-­0 για τη Λαμία! Απίθανο τέρμα. Φανταστική ενέργεια του Όμο, σπάσει στον Βασιλόγιαννη, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
93′ ΤΕΛΟΣ: 2-0 ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΑΜΙΑ

ΛΑΜΙΑ (Μπ. Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Βασιλόγιαννης, Ματσούκας (Βάντερσον 32′), Χριστοφιλέας (Ρότσα 50′), Μπλάζιτς, Όμο, Ντουρμισάι, Τζόκιτς, Παπαργυρίου, Αναστασιάδης.
ΣΠΑΡΤΗ (Σ. Αντωνίου): Μελίσσας, Αναστασόπουλος, Παπαχρήστος, Γκαλίτσιος (Γιαννίτσης 29′), Καρτσαμπάς, Οικονομόπουλος, Σιώπης, Ηλιόπουλος, Φράγκος, Μουζακίτης (Αναστασάκος 53′), Μπουντόπουλος.