Από χίλια κύματα αλλά… μάγκας

5 Min Read

Αν και έστειλε την καρδιά των φίλων του στην Κούλουρη, ο Παναθηναϊκός πήρε μια σπουδαία νίκη, ενόψει της συνέχειας κόντρα στην Εφές με 92-81 στην παράταση (70-70 κ.α), για την 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Στο 10-7 ανέβηκαν πλέον οι «πράσινοι», στο 8-9 υποχώρησαν οι Τούρκοι.

Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, έφτασε μια ανάσα από το «διπλό», ωστόσο οι «πράσινοι» χάρη στο πανέξυπνο φάουλ του Μάικ Τζέιμς, ο οποίος κέρδισε φάουλ τριών βολών, πήγαν το ματς στην παράταση και από κει έφτασαν πολύ εύκολα στο ροζ φύλλο αγώνα.

Παρά τους πολύ γρήγορους πέντε πόντους που σημείωσαν οι Τζεντίλε και Γκάμπριελ (5-0), ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια έβγαλε μια νευρικότητα στο παιχνίδι του, γεγονός που του στοίχησε αρκετά στην άμυνα. Κι αυτό διότι, έδωσε την ευκαιρία στην Εφές να τρέξει ένα επί μέρους 9-2 και να βρεθεί στα μισά της περιόδου να μπροστά στο σκορ με 9-7.

Από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά, οι παίκτες του Παναθηναϊκού γύρισαν τον διακόπτη και με μπροστάρη τον Αλεσάντρο Τζεντίλε έτρεξαν ένα σερί 9-0. Έτσι, η διαφορά έφτασε πολύ γρήγορα στο +5 (16-9), ενώ ο Ρίβερς με τρίποντο στην εκπνοή του αγώνα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 21-13.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Ρίβερς συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στην πρώτη περίοδο κι ανέβασε τη διαφορά, για πρώτη φορά στο παιχνίδι, σε διψήφιο επίπεδο (+10, 23-13). Ο Μπουρούσης στη συνέχεια έκανε το 25-13, φτάνοντας τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της μέχρι εκείνο το σημείο (+12), ενώ ο Τόμας απάντησε με τρίποντο για το 25-16, ρίχνοντας τη διαφορά και πάλι στους εννέα.

Ο Μπουρούσης και πάλι, πήγε στο +11 τη διαφορά (27-16), για να έρθει στη συνέχεια ένα γρήγορο και αναπάντητο 7-0 σερί από την Εφές (27-23). Ο Πασκουάλ ζήτησε τάιμ άουτ και στην επιστροφή των παικτών στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε τη διαφορά στο +13 (38-25) αυτή τη φορά.

Τα πολλά λάθη ωστόσο, των παικτών του Παναθηναϊκού, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, έδωσαν τη δυνατότητα στην ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς να μειώσει στους 6 (38-32) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Εφές μείωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (38-35), με τους Γκάμπριελ, Καλάθη και Τζεντίλε, να δίνουν ανάσα εννέα πόντων στον Παναθηναϊκό (44-35 στο 22’). Ο Οσμάν μείωσε προσωρινά στους επτά (44-37) για τους Τούρκους, ενώ οι Χάνεϊκατ και Ντάνστον μείωσαν στους 5 (46-41) στο 26’.

Ο Τζέιμς, ανέβασε τη διαφορά στο +7 (48-41), με την Εφές να απαντά γρήγορα με 9-0 σερί και να προσπερνά για πρώτη φορά στο παιχνίδι (μετά το προσωρινό 9-7 του πρώτου δεκαλέπτου) με 50-48 στο 29’. Ο Μπουρούσης, ισοφάρισε σε 50-50, ο Τζεντίλε δεν μπόρεσε από τη γραμμή των βολών να δώσει και πάλι το προβάδισμα και έτσι οι δυο ομάδες έκλεισαν ισόπαλες το τριαντάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στη νευρικότητα της πρώτης περιόδου, δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό στην επίθεση, ωστόσο κατάφερε να βρει μερικούς τρόπους να σκοράρει και να ξεφύγει με τρεις (58-55 με Τζέιμς και 60-57 με Μπουρούση).

Στο 38′ η Εφές πήρε και πάλι το προβάδισμα (61-60) με τον Μπράουν, ο Σίνγκλετον απάντησε με εντυπωσιακό κάρφωμα (62-61) και ο Γκρέιντζερ από τη γραμμή των βολών έκανε το 63-62. Στο τελευταίο λεπτό ο Ρίβερς με τρίποντο έδωσε προσωρινή ανάσα στον Παναθηναϊκό για το 65-63, με τον Ερτέλ να απαντά με τον ίδιο τρόπο για τον 66-65.

Ο Μπράουν στα 11 δευτερόλεπτά έυστόχησε για το 68-65, ο Τζέιμς κέρδισε φάουλ στα 9 δευτερόλεπτα και ευστόχησε από τη γραμμή των βολών (68-67). ενώ από το ίδιο σημείο ο Μπράουν έκανε το 70-67. Στα τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ο Τζέιμς κέρδισε φάουλ τρειών βολών, ευστόχησε και στις τρεις κι έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να πάρει το παιχνίδι κι έφτασε στην τελική επικράτηση, που του δίνει σημαντική βαθμολογική ανάσα.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 38-32, 50-50, 70-70κ.α., 92-81.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 2, Νίκολς 3 (1), Ρίβερς 23 (5), Τζέιμς 14, Φώτσης 5 (1), Φελντέιν, Γκάμπριελ 10 (3), Τζεντίλε 15 (1), Μπουρούσης 14, Καλάθης 6.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ: Τόμας 11 (3), Χάνεϊκατ 11, Μπαλμπάι, Μπράουν 12, Οσμάν 9, Γκρέιντζερ 14 (2), Όμιτς 2, Ερτέλ 15 (2), Πολ, Ντάνστον 7.