Big Green Friday!

lamianow
5 Min Read

Ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν έκανε καμία έκπτωση! Νίκησε Νταρουσάφακα, Κλάιμπερν, διαιτητές και σημείωσε την πέμπτη του νίκη στην Ευρωλίγκα, με 86-80, στο «ΟΑΚΑ». Ντεμπούταρε ο Γκάμπριελ, επέστρεψε ο Τζέιμς, καθοριστικός ο Μπουρούσης.

Οδηγός με άνεση…

Ο Παναθηναϊκός Superfoods άρχισε το παιχνίδι με τους Νικ Καλάθη, Φώτση, Νίκολς, Φελντείν και Σίνγκλετον. Η Νταρουσάφακα Dogus με Μπατούκ, Γουαναμέικερ, Κλάιμπερν, Αντερσον και Σλότερ. Από την αρχή του ματς της 9ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας οι «πράσινοι» έκατσαν εμπρός από το τιμόνι του οδηγού και δεν έχασαν τη θέση αυτή στις δύο πρώτες περιόδους. Φώτσης (3-0) και Σίνγκλετον (5-3) ανέλαβαν το σκοράρισμα, όμως οι Τούρκοι με Γουαναμέικερ (3-3), Άντερσον (5-5) και Κλάιμπερν (5-7), σε συνδυασμό με τις δύο χαμένες βολές του Φελντέιν, έδωσαν το προβάδισμα στην Νταρουσάφακα. Με  σερί πόντους του Νικ Καλάθη (10-7) το «τριφύλλι» άρχισε να «χτίζει» μία μικρή διαφορά που διευρύνθηκε με το τρίποντο του Κέι Σι Ρίβερς (15-9) και τις βολές του Νίκολς (17-9). Ο Κλάιμπερν υπήρξε μόνιμη απειλή για την άμυνα του Παναθηναϊκού, χτυπώντας πολύ στο επιθετικό ριμπάουντ. Ο Νικ ανέβασε τη διαφορά στο +8 (19-11), ο Μπουρούσης στο +9 (21-12) για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 21-16 με καλάθι του Γουίλμπεκιν. 1.03 λεπτά πριν 10’ ο Μάικ Τζέιμς πάτησε για πρώτη φορά παρκέ σε αγώνα Ευρωλίγκας, μετά τον τραυματισμό του, κι αποθεώθηκε από τους περίπου εννέα χιλιάδες φιλάθλους που βρέθηκαν στο «ΟΑΚΑ».

Μπουρούσης (23-16) και Ρίβερς (25-18) άρχισαν πάλι ν’ απομακρύνουν τον Παναθηναϊκό, με τον Κένι Γκάμπριελ να ντεμπουτάρει με τα πράσινα 8.27 πριν το ημίχρονο. Ο Τζέιμς έκανε το 27-18, με τον Γουαναμέικερ (27-21, 29-23) να προσπαθεί να κρατήσει την Dogus κοντά στο σκορ. Ο Νίκος Παππάς με σερί πόντους (29-21, 31-23) βοήθησε στη δόμηση της διαφοράς, ο νεοφερμένος Αμερικανός σκόραρε το 33-25, με τον Ρίβερς να πετυχαίνει αποφασιστικά καλάθια (41-31, 44-31) και ν’ ανεβάζει την απόσταση στους 13 πόντους! Το ημίχρονο έληξε 46-34, με τον Παναθηναϊκό να χάνει τη συγκέντρωσή του στο τελευταίο λεπτό και να επιτρέπει στους Τούρκους να μείνουν έστω σε οριακή διψήφια διαφορά.

Για τον Παναθηναϊκό Superfoods 10 πόντους είχε ο Ρίβερς, 9 ο Σίνγκλετον με 5 ριμπάουντ κι 7 με 3 ασίστ ο Νικ Καλάθης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τους Κλάιμπερν με 12 (7 ριμπάουντ) και Γουαναμέικερ με 10 «πρώτα βιολιά».

Μούδιασμα, Μπουρούσης και κόντρα αποφάσεις

Με άσχημους οιωνούς άρχισε η τρίτη περίοδος για τους γηπεδούχους, με την Νταρουσάφακα του Ντέιβιντ Μπλατ να «τρέχει» 7-0 σερί (46-41) με Γουαναμέικερ, Άντερσον κι Ερντέν. Ο Τσάβι Πασκουάλ είδε τους παίκτες του να είναι άστοχοι και να κρατούν επαφή με το καλάθι μόνο με βολές του Γιάννη Μπουρούση: 48-41 με 6.29 πριν το τέλος του δεκάλεπτου και 50-46 με 4.54. Τζέιμς (53-48) και Ρίβερς (56-58) έφεραν ξανά το σκορ σε ανοικτό παιχνίδι, χωρίς πάντως να υπάρχει πλάνο αποδοτικό στην άμυνα ειδικά στο μαρκάρισμα του Κλάιμπερν (56-50 με 2/2 βολές, 58-54, 61-58). Η τεχνική ποινή στον Μπλατ έφερε τον Μπουρούση στις βολές (64-58). Ο Έλληνας center προκάλεσε φθορά στη frontcourt της Νταρουσάφακα και είναι ο κύριος λόγος που στο συγκεκριμένο σημείο δεν έπαθε χειρότερα ο Παναθηναϊκός, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 64-60.

Ο Ντεμέτρις Νίκολς το πήρε λίγο επάνω του στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου (67-60, 69-60), ο Τζέιμς έκανε το 71-62, όμως ένα απίθανο τρίποντο του Γουαναμέικερ (71-65) και ορισμένες διαιτητικές αποφάσεις δεν «τελείωσαν» τους Τούρκους. Προκλητική ήταν η συμπεριφορά του προπονητή Μπλατ, που διαμαρτυρόταν συνεχώς και κρατούσε στα time out περισσότερο τους παίκτες του με την ανοχή των διαιτητών που έχασαν σφυρίγματα υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο Αντερσον έφερε την Dogus πάλι στους -3 (73-70), ο Γουίλμπεκιν (76-73)  και ο Γουαναμέικερ (76-75) της έδωσαν τη δυνατότητα να διεκδικήσει τη νίκη, όπως και οι δύο χαμένες βολές του Μπουρούση. Κομβικές φάσεις το κλέψιμο και το κάρφωμα, στη συνέχεια της φάσης, του Σίνγκλετον (80-77) και οι 4 διαδοχικοί πόντοι του Μπουρούση (84-80) πριν ο Νίκος Παππάς σε νεκρό χρόνο διαμόρφωσε το τελικό 86-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 46-34, 64-60, 86-80.

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13, Νίκολς 7, Ρίβερς 13, Τζέιμς 7, Φώτσης 3, Παππάς 12, Φελντέιν, Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης 18, Καλάθης 11.

Νταρουσάφακα (Μπλατ): Ουίλμπεκιν 8, Μπατούκ, Ερντέν 5, Ουάναμεϊκερ 19, Κλάιμπερν 26, Αλντεμίρ 2, Σαβάς, Άντερσον 16, Σλότερ, Μπερτάνς 4.