Γαλατασαράι – ΠΑΟΚ 3-1: Το πάλεψε, αλλά δεν άντεξε στην πρεμιέρα του Europa League

Lamianow.gr
1 Min Read

Ο ΠΑΟΚ έδωσε μεγάλη μάχη στο «Αλί Σαμί Γεν», αλλά γνώρισε την ήττα με 3-1 από την άκρως ποιοτική Γαλατασαράι, για την 1η αγωνιστική της League Phase της διοργάνωσης.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» κοίταξε στα… μάτια τους Πρωταθλητές Τουρκίας, ωστόσο στο τέλος δεν κατάφερε να μείνει όρθιος, σε ένα ματς που ενδεχομένως να άξιζε κάτι καλύτερο.

Ο ΠΑΟΚ είχε τις στιγμές του κι έναν εξαιρετικό Κοτάρσκι, αλλά η ποιότητα της Γαλατασαράι έκανε τη διαφορά στο φινάλε, όπου η ελληνική ομάδα «προδόθηκε» κι από την κούραση της, την ώρα που οι γηπεδούχοι έφερναν από τον πάγκο τον Ικάρντι!

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με ένα «φθηνό» αυτογκόλ του Μπάμπα στο 48’, αλλά ξεπέρασε αμέσως το σοκ κι ισοφάρισε με τον Κωνσταντέλια στο 67’. Η «Τσιμ Μπομ», όμως, πήρε ξανά το προβάδισμα σχεδόν αμέσως, καθώς βρήκε γκολ με τον Ακγκούν, μόλις εννιά λεπτά μετά την ισοφάριση. Ο Ικάρντι «σφράγισε» το «τρίποντο» για τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις κι ενώ νωρίτερα οι παίκτες του Λουτσέσκου είχαν ευκαιρίες για το 2-2.