2-1 oι “Καβς” με σούπερ Λεμπρόν!

7 Min Read

Οι Cavaliers του τρομερού (ξανά) LeBron νίκησαν (ξανά) τους Warriors, με ήρωα (ξανά) τον Dellavedova και έκαναν το 2-1 στη σειρά των Τελικών.

Ο LeBron James το είχε πει: “Μην περιμένετε από εμάς… sexy μπάσκετ“. Δεν τον πίστεψαν πολλοί. Και όμως, αποδεικνύεται πως είχε δίκιο και κυρίως πως ξέρει ότι μόνο με δύναμη, ένταση και χαμηλό τέμπο μπορεί να επιβιώσει. Οι Cavaliers “χάλασαν” ξανά το παιχνίδι των Warriors, τους κέρδισαν με 96-91, έκαναν το 2-1 στη σειρά των Τελικών του ΝΒΑ και βρίσκονται πλέον δυο βήματα μακριά από την κατάκτηση της κορυφής. Ο αποκαρδιωτικός στο πρώτο μέρος Stephen Curry πήρε φωτιά στο φινάλε, όμως ο πληθωρικός “King” μαζί με τον φοβερό και τρομερό Dellavedova, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων που κράτησαν το πλεονέκτημα έδρας και κοιτάζουν πλέον το ματς της Πέμπτης.

Ιστορικό ρεκόρ από τον LeBron, σπουδαίος Dellavedova

Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, όλα έδειχναν να έχουν κριθεί υπέρ των Cavaliers. Ο LeBron (40 πόντοι, 12/28 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/12 βολές, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ σε 46 λεπτά) έκανε τα πάντα, ως συνήθως και έφτασε τους 123 πόντους στα πρώτα τρία ματς. Ιστορικό ρεκόρ! Κανείς δεν είχε πετύχει τόσους μέχρι σήμερα! Στη σειρά έχει 41 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8.3 τελικές πάσες μέσο όρο.

Εκπληκτικός ήταν και ο Matthew Dellavedova, τόσο στην άμυνα, όπου έκανε σπουδαία δουλειά για τρεις περιόδους πάνω στον Curry, όσο και στην επίθεση όπου έβαλε 20 πόντους! Γέμισε τη στατιστική του με 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και έμεινε στο παρκέ κάτι λιγότερο από 39 λεπτά.

Ο Curry τουλάχιστον το πάλεψε στο τέλος

Κορυφαίος των Warriors, όσο κι αν φαίνεται περίεργο, ήταν ο Steph Curry. Και λέμε περίεργο, επειδή στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε μόλις τρεις πόντους. Στο δεύτερο έβαλε 24 και λίγο έλειψε να γυρίσει μόνος του το παιχνίδι. Ο Andre Iguodala (15 πόντοι) και ο David Lee, ναι, ο David Lee (11 πόντοι, 4/4 δίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) ήταν οι δυο που ακολούθησαν σε απόδοση, με τον Klay Thompson να μένει στα ρηχά (14 πόντοι, 6/16 σουτ) παρά το καλό του ξεκίνημα. H ομάδα του Golden State, η κορυφαία ομάδα της σεζόν, βρίσκεται πλέον σε δύσκολη θέση. Και πρέπει να αποδείξει πως έχει ό,τι χρειάζεται για να διεκδικήσει τον μεγάλο της στόχο.

Μπροστά από νωρίς οι Cavaliers, έστω και με… κακό μπάσκετ

Το κοινό ήταν πιο… πωρωμένο από ποτέ. Και οι Cavs χρησιμοποίησαν την ενέργεια που τους έδινε η Quicken Loans Arena για να πάρουν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα και να αναγκάσουν τους Warriors να ζητήσουν timeout πριν καν συμπληρωθεί το πέμπτο λεπτό. Ο τραυματισμός του Shumpert στον λαβωμένο του ώμο τρόμαξε τους γηπεδούχους, όμως ο James Jones τους κράτησε όρθιους. Διότι ο LeBron ήταν αποκαρδιωτικός στα τελειώματά του. Ακόμη κι έτσι, η ομάδα του είχε το προβάδισμα (24-20) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το πρώτο μισό της δεύτερης, ήταν ένα διάστημα… παράνοιας. Κακό μπάσκετ, κακές αποφάσεις, αστοχία και πολύ συναίσθημα. Οι Cavaliers κράτησαν το προβάδισμα, ο Curry συνέχισε να είναι μπλεγμένος στα πλοκάμια του Dellavedova και για να καταλάβετε πόσο τρελό ήταν το ματς, μέχρι και καλάθι των γηπεδούχων ακυρώθηκε, μιας και ο Tristan Thompson έβγαλε εύστοχο σουτ του LeBron! Το 44-37 του ημιχρόνου ήρθε από το δεύτερο τρίποντο του Jones στο ματς. Ο James είχε 13 πόντους (6/17 σουτ), 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Steph Curry 3 πόντους με 1/6 προσπάθειες. Ο Dellevedova; 5 πόντους με 2/9 σουτ.

Το +18, η ανατροπή και το θρίλερ στο φινάλε

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Delly να βάζει πέντε πόντους και τη διαφορά να πηγαίνει στους 10 (51-41). Ο Klay Thompson βρήκε ρυθμό, κράτησε τους Warriors όρθιους, αλλά ο Dellavedova ήταν ασταμάτητος! Εκπληκτικός για την ακρίβεια. Ο LeBron έβαλε τρίποντο για το 59-48, το κοινό σηκώθηκε στο πόδι και οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν με… σοκολάτες που έλιωναν στη ζέστη στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ξέρετε τι έγινε εκεί, μετά το timeout του Steve Kerr; Ο Dellavedova έβαλε εκτός ισορροπίας δίποντο, ο JR Smith τρίποντο από τη γωνία και ο κάρφωσε για το 66-48! Οι Cavaliers ήταν καταιγιστικοί και το 72-55 στο τέλος του δωδεκαλέπτου έμοιαζε καταδικαστικό. Ηταν μόλις η δεύτερη φορά στη σεζόν που οι Warriors είχαν λιγότερους από 60 μετά από 36′. Και ήταν σε back-to-back αγώνα…

Ενα τρίποντο του Thompson κι άλλο ένα από τον Iguodala έριξαν τη διαφορά στους 9, με τον Blatt να καλεί εσπευσμένα timeout στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Το ματς άρχισε ξαφνικά να αλλάζει μορφή. Και οι Warriors μείωσαν στους πέντε (75-70), οκτώ λεπτά πριν το φινάλε! Είχαμε ματς. Οι Cavs κράτησαν έστω μια μικρή διαφορά, ο Lee έξελίχθηκε στο κρυφό χαρτί του Kerr και το θρίλερ συνεχίστηκε. Curry και Dellavedova μας… κούφαναν, όμως το κρίσιμο καλάθι ήταν το τρίποντο του LeBron James για το 87-80, μετά από μια λάθος πάσα του Curry.

Εκεί το ματς πήγε οριστικά στο μέρος των Cavaliers. Οι Warriors δεν είχαν άλλες δυνάμεις, οοοοόσο κι αν προσπαθούσε ο “καυτός” Curry, James και Dellavedova έβαλαν τον επίλογο για το 2-1 στη σειρά. Μια σειρά που φαίνεται πως θα έχει πολύ δρόμο. Ευτυχώς για όλους μας. Το Game 4 της σειράς γίνεται το βράδυ της Πέμπτης, τα ξημερώματα της Παρασκευής στις 04:00.