ΠΑΣ Λαμία-Αναγέννηση Καρδίτσας 1-0: Με το δεξί από την… βούλα! (pics)

lamianow Add a Comment
3 Min Read

Mε το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο κύπελλο Ελλάδος ο ΠΑΣ Λαμία. Σε ένα παιχνίδι που σε καμία περίπτωση δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη χάρη σε ένα πέναλτι που κέρδισε ο Βάντερσον στο 28′ και μετέτρεψε σε γκολ ο Μάρκο Μπλάζιτς στο 29′. Ο σκόρερ της συνάντησης έχασε και νέο πέναλτι στο 84′ που κέρδισε ο Βασιλόγιαννης από τον Μαινγκά. Ο τελευταίος αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα.

ΠΑΣ Λαμία – ΑΕΚ

28′ Aνατροπή του Βάντερσον από τον Μπλέντι των Τρικάλων και πέναλτι από τον… επόπτη. Ο τελευταίος ήταν πιο κοντά στην φάση από τον Σκουλά και καταλόγισε την εσχάτη των ποινών. Διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι.
29: γκολ 1-0 η ΛΑΜΙΑ: Ο Μπλάζιτς θα εκτελέσει και θα γράψει το 1-0 για την γηπεδούχο ομάδα. Αριστερά η μπάλα δεξιά ο Κουτσόπουλος.
36′ Ευκαιρία για την Καρδίτσα. Σουτ του Μπλέντι από το ύψος της  μεγάλης περιοχής διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ ο Πίτκας.
45′ Σουτ του Μπλάζιτς έξω από την περιοχή λίγο πάνω από την εστία της Αναγέννησης Καρδίτσας.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 1-0 Η ΛΑΜΙΑ

53′ Σουτ του Τσόπελα με δυσκολία σε κόρνερ ο Πίτκας.
62′ Φάουλ του Βάντερσον δεν θα περάσει το τείχος.
71′ Αναγκαστική αλλαγή για την Λαμία. Τραυματίστηκε στο χέρι-ώμο ο Τζόκιτς αντικαταστάθηκε από τον  Μπουλούλη.
77′ Φάουλ του Καραγιάννη ανάποδη κεφαλιά του Δημόπουλου από το ύψος του πέναλτι
83′ Νέο πέναλτι για την Λαμία. Ο Ντουρμισάι συνδυάστηκε με τον Βασιλόγιαννη ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Μαινγκα ο οποίος είδε και την κόκκινη κάρτα (2η κίτρινη).
84′ Ο Μπλάζιτς θα εκτελέσει και πάλι ο Κουτσόπουλος όμως θα πέσει σωστά στην δεξιά του γωνία και θα αποσοβήσει το 2-0.
90′ Σουτ για την Λαμία με τον Ντουρμισάι
ΤΕΛΙΚΟ 1-0.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μ.Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης (66′ Παπαργυριου), Αναστασιάδης, Βαλιός, Όμο, Μπλάζιτς, Τζόκιτς (71′ Μπουλούλης), Βασιλόγιαννης, Τσούκαλος(46 Ντουρμισάι), Βάντερσον.
ΑΝ.ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Γ.Μάγγος): Κουτσόπουλος, Τσόπελας, Δημόπουλος, Σμίλτος, Κισκαμπάνης, Καραγιάννης, Ντανκουά (46′ Φέτσης), Τσιλούλης (59′ Μαινγκα), Τζέκος, Μπιτέλης, Μπλέντι.