Ήττα με “σφαγή” και ανατροπή στην Κέρκυρα για την Λαμία-απειλεί με αποχώρηση ο Παπαϊωάννου! (video)

6 Min Read

Σε ένα παιχνίδι όπου αρνητικόw πρωταγωνιστής ήταν ο διαιτητής, Ρούσσος Μπεκερτζής από την Πρέβεζα, η Λαμία αν και ξεκίνησε ιδανικά προηγούμενη με 0-2 (Πίντο, Νατσιόπουλος) ο ρέφερι είχε διαφορετική άποψη ωθόντας τους Φαίακες στη νίκη με ανατροπή (3-2)!

Όπως σε όλα τα παιχνίδια της φέτος, η Κέρκυρα μπήκε δυνατά και πίεσε για ένα γρήγορο γκολ χωρίς όμως να τα καταφέρει. Έτσι, η Λαμία στην πρώτη της καλή στιγμή ευτύχησε να ανοίξει το σκορ. Ήταν στο 18′, όταν ο Πίντο πήρε την κόντρα από τον Παρασκευαΐδη και με πλασέ έκανε το 0-1.

Έξι λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι πήραν αέρα δύο τερμάτων, όταν ο Πίντο πάτησε στον Νατσιόπουλο και αυτός έκανε το 0-2. Ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στο 30′. Τότε ο διαιτητής… ανακάλυψε πέναλτι στον Κόντο από τον Λεάντρο, την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκομές ο οποίος δεν αστόχησε και μείωσε σε 1-2. Η ισοφάριση για την ομάδα του Βοσνιάδη, ήρθε στο 45′ και πάλι από την άσπρη βούλα, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κοντεών βρήκε την μπάλα με τον χέρι και ο διαιτητής σωστά έδωσε το πέναλτι. Ο Κόντος αυτή την φορά ανέλαβε την εκτέλεση, γράφοντας το 2-2.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους, καθώς ο Λεάντρο είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την Λαμία με 10 παίκτες. Μια απόφαση πολύ αυστηρή και η οποία έφερε την ανακοίνωση των φιλοξενούμενων μέσω της οποίας γνωστοποιούν πως αποχωρούν από το πρωτάθλημα.

Όπως είναι λογικό η Κέρκυρα ανέβηκε και πίεσε ακόμα περισσότερο, χάνοντας την πρώτη ευκαιρία με τον Ζορμπά να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα άουτ στο 61′. Τελικά το γκολ ήρθε στο 71′, όταν ο Φάμπιο στην πρώτη του επαφή με την μπάλα με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ρίζου και ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του.

Το 3-2 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η Κέρκυρα επέστρεψε στις νίκες μετά από πολύ καιρό και ανέβηκε έστω και προσωρινά στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

ΚΕΡΚΥΡΑ (ΑΛΕΚΟΣ ΒΟΣΝΙΑΔΗΣ): Κουτζαβασίλης, Γκόμεζ, Ντιόγκο, Βενέτης, Παρασκεϋαίδης, Όμο (46′ Κρητικός), Καρντόσο, Ζορμπάς (71′ Φάμπιο), Κόντος (80′ Γεωργακόπουλος), Σουάνης, Ντουαλά

ΛΑΜΙΑ (ΓΙΩΡΓΟΣ ΒΑΖΑΚΑΣ): Ρίζος, Ζουλιώτης, Τσαμούρης, Λεάντρο, Κοντέων, Σιλιγαρδάκης, Καραγιάννης (83′ Παπαευθυμίου), Νατσιόπουλος (88′ Ν’ Γκουέμ), Σερζίνιο, Καραλής (51′ Κοτσώνης), Πίντο

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
3′ Σουτ του Καραλή μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.
8′ Σουτ του Ντουαλά για την Κέρκυρα, μπλόκαρε εύκολα ο Ρίζος.
10′ Μπαλιά του Κόντου στο Ζορμπά, αυτός έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.
18′ Γκολ για τη Λαμία με σουτ του Πίντο μετά απο μπαλιά του Καραγιάννη.
24′ 0-2 Λαμία. Ο Πίντο έστρωσε στο Νατσιόπουλο και αυτός με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κουτζαβασίλη.
30’Πέναλτι για την Κέρκυρα σε ανατροπή “φάντασμα” του Κόντου από το Λεάντρο
31′ 1-2 για την Κέρκυρα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκόμεζ.
42′ Σουτ του Ντουαλά έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
45′ Πέναλτι για την Κέρκυρα σε παρατεταμένο χέρι του Κοντέων.
Ο Κόντος το εκτέλεσε εύστοχα και ισοφάρισε σε 2-2.
Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ
46′ Αναγκαστική αλλαγή για τους γηπεδούχους. Τη Θέση του Όμο πήρε ο Κρητικός.
46′ Σέντρα του Κόντου, κεφαλιά του Ζορμπά, η μπάλα άουτ.
48′ Με 10 παίκτες η Λαμία λόγω αποβολής του Λεάντρο με 2η κίτρινη κάρτα. Διαμαρτύρεται όλος ο πάγκος της Λαμίας. Πολύ αυστηρή απόφαση του διαιτητή Ρούσσου-Μπεκερτζή.
51′ Αλλαγή για τη Λαμία. Τη θέση του Καραλή πήρε ο Κοτσώνης.
57′ Σουτ του Κόντου, μπλόκαρε ο Ρίζος.
61′ Συγχυση στην άμυνα της Λαμίας, λάθος διώξιμο του Κοτσώνη, ο Ζορμπάς έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει άουτ.
62′ Σουάνης τετ α τετ με το Ρίζο, με τον γκολκίπερ της Λαμίας να αποκρούει.
71′ Ολική ανατροπή για την Κέρκυρα. Ο Φάμπιο στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα έκανε το 3-2 με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή.
81′ Αλλαγή για την Κέρκυρα. Στη θέση του Κόντου πέρασε ο Γεωργακόπουλος.
Τελικό αποτέλεσμα: Κέρκυρα-ΠΑΣ Λαμία 3-2

Απειλεί με αποχώρηση ο Παπαιωάννου…

Aηδιασμένη με την διαιτησία του Ρούσσου Μπεκερτζή στο ματς στην Κέρκυρα, είναι στον ΠΑΣ Λαμία.

Παρότι το ματς ήταν σε εξέλιξη ο μεγαλομέτοχος των “κυανόλευκων” με μια λιτή δήλωση του έκανε γνωστό πως πρόθεσή του είναι η Λαμία να μην συνεχίσει στο πρωτάθλημα.

“Ο μεγαλομέτοχος Πανουργιάς Παπαϊωάννου ανακοινώνει ότι η Π.Α.Ε Λαμία αποχωρεί από το πρωτάθλημα.Κύριοι της Κ.Ε.Δ. να χαίρεστε το πρωτάθλημα και τους διαιτητές σας.”

Νέα ανακοίνωση της Λαμίας
Η ΠΑΕ Λαμία δίνει τα συγχαρητήριά της στην Κέρκυρα,πολύ μεγάλη ομάδα,καθώς και στον διαιτητή Ρούσσο-Μπεκερτζή,τον οποίο πρέπει η ΚΕΔ να τον προωθήσει στο Champions League.